Ogrodzenia panelowe betonowe czy stalowe – co wybrać?

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 57
Ogrodzenia panelowe betonowe czy stalowe – co wybrać?

Skoro wybudowaliśmy dom, to naturalną rzeczą jest jego ogrodzenie. To przysłowiowa kropka nad „i”, czyli domknięcie budowy. Istotną kwestią jest wybór materiału, z którego będzie wykonany płot. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie funkcje będzie spełniał. Wiadomo, że na początku może to być naprawdę prosta, tymczasowa konstrukcja. Jednak co dalej? Na blogu przyjrzymy się dwóm popularnym propozycjom. Są to ogrodzenia betonowe oraz ogrodzenia panelowe. Na które warto się zdecydować? Poniżej omówimy każdą z opcji.

Dlaczego stawiamy ogrodzenia?

Najbardziej oczywistą funkcją ogrodzenia na posesji jest wyznaczenie początku i końca nieruchomości, granic działki budowlanej. Wynika to również z obowiązku, który regulują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Przejdźmy jednak do tych bardziej praktycznych aspektów.

Bezpieczeństwo

Chodzi tutaj o dwie kwestie. Pierwsza to ta jeszcze na etapie prac budowlanych. Ogrodzenie placu budowy pozwala uniknąć ewentualnych wypadków. W tym miejscu znajduje się wiele maszyn, ciężkich i niebezpiecznych sprzętów. Nie trudno o urazy, zwłaszcza jeśli na teren wtargną niepowołane osoby z zewnątrz, które nie mają odpowiedniej odzieży ochronnej. Dobrze zabezpieczony ogrodzony teren pozwoli uniknąć ewentualnych wypadków. Budowę będzie można kontynuować zakłóceń i komplikacji.

Ogrodzenie pozwala chronić teren posesji przed wtargnięciem złodziei, a co za tym idzie włamaniami i kradzieżami. Nie tylko ludzie stanowią zagrożenie. Mogą to być dzikie zwierzęta. Podobnie jest z roślinami, a szczególnie gatunkami inwazyjnymi, które stopniowo mogą zdominować posesję i zagrażać roślinności ogrodowej lub porastać i niszczyć elewację budynku.

Ochrona prywatności

Każdy marzy, aby w domu odpocząć w spokoju i ciszy. Płot wokół domu umożliwia ten komfort. Jest także zbawienny, kiedy organizujemy imprezy i zapraszamy gości. Na ogrodzonej posesji można się poczuć swobodnie i w pełni korzystać z czasu z bliskimi.

Estetyka posesji

Nie zapominajmy o względach estetycznych. Obecnie jest wiele możliwości, aby dopasować ogrodzenie do aranżacji budynku. Mnogość kolorów, materiałów, deseni pozwala stworzyć ciekawe i niepowtarzalne stylizacje. Spójność zabudowy znakomicie podkreśli charakter posesji i będzie jej idealnym aranżacyjnym dopełnieniem.

Ogrodzenie panelowe betonowe – co je wyróżnia?

Zanim dokonasz wyboru, zobacz, co możesz zyskać, decydując się na ogrodzenia tego typu. Poniżej zebraliśmy najważniejsze cechy.

Trwałość  

Beton to niesamowicie trwały i mocny materiał. Dlatego ogrodzenie betonowe to długoletnia inwestycja. Tego rodzaju płot zapewni bezpieczeństwo na wysokim poziomie. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także czynniki atmosferyczne. Betonowe ogrodzenie nie pęka pod wpływem mrozu, jest też odporne na wysokie temperatury. Zwykle surowcem jest beton hydrofobizowany, co oznacza, że takie ogrodzenie nie wsiąka wody. Spływa ona z powierzchni, dzięki temu struktura nie ulega stopniowemu uszkadzaniu.

Uniwersalny design

Dawniej betonowy płot kojarzył się z surową pozbawioną stylu i dość toporną zabudową. Dziś jest już zupełnie inaczej. Ogrodzenia z płyt betonowych świetnie wyglądają w nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach. Jednak obecnie fani bardziej eleganckich wykończeń, a także tych z nutą klasyki również znajdą coś dla siebie. Producenci prześcigają się w projektowaniu wzorów ogrodzeń betonowych, które nadają odpowiedniego stylu i lekkości. Powstają naprawdę ciekawe desenie imitujące różne powierzchnie np. drewniane. Do tego dochodzi jeszcze rozmaita kolorystyka. Dlatego każdy znajdzie tu coś dla siebie bez względu na to, czy planuje tylko odnowić istniejącą już konstrukcję, czy zbudować ją od nowa.

Komfortowa cisza i maksimum prywatności

To jeden z tych ważniejszych aspektów. Betonowe przęsła doskonale wyciszają otoczenie i izolują nas od spojrzeń osób z zewnątrz. Można w ten sposób stworzyć swój prywatny azyl, odciąć się od negatywnych myśli i po prostu odpoczywać. Jest to ogromna zaleta, ale tu warto także wspomnieć o nieco mniej pożądanej właściwości betonu. Ma on wysoką nieprzezierność i może zaciemniać roślinność na terenie posesji. Czy jest to minus? Wszystko zależy od tego, jak planujemy zagospodarować teren wokół domu.

Zaletą ogrodzeń z płyt betonowych jest również prostota montażu i cena. Koszty takich konstrukcji są zwykle niższe niż w przypadku innych rozwiązań z tej kategorii. Biorąc pod uwagę wiele przydatnych właściwości, takie rozwiązanie wypada więc jeszcze bardziej atrakcyjnie.

Ogrodzenie panelowe stalowe – czym się charakteryzuje

Ogrodzenie panelowe składa się ze stalowych przęseł. Te zbudowane są z poziomych podwójnych oraz pionowych pojedynczych drutów. Modele 2D mają całkowicie proste wewnętrzne pręty. Z kolei w typie 3D pręty mają przetłoczenia. Przęsła mają lekką i minimalistyczną konstrukcję.  

Ogrodzenie z paneli ma dodatkowe zabezpieczenia z PVC, dzięki temu jest uodpornione na czynniki atmosferyczne. Rozwiązanie tego typu można dobrać kolorystycznie, rozmiarowo, zamawiając niestandardowe panele ogrodzeniowe, czy słupki. W ten sposób mając nawet najbardziej nietypową działkę, możemy mieć idealnie dopasowany płot wokół. W razie potrzeby, gdy zabraknie elementów, można dokupić nawet pojedyncze sztuki. Nie trzeba zamawiać całego kompletu. Jeśli chodzi o montaż, wystarczy ustabilizować betonem słupki ogrodzeniowe i umocować na nich panele. Konstrukcja tego typu jest prosta i naprawdę solidna.

Panelowe ogrodzenia mają wysoką przezierność. W związku z tym, jeżeli zależy nam na bardziej hermetycznej osłonie, aby zachować prywatność, trzeba zamontować specjalne dodatkowe przesłony w ogrodzeniu. Jeśli jednak w ogrodzie jest dużo zieleni, przezierność może być atutem. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiedni dostęp do światła słonecznego.

Ogrodzenia betonowe czy stalowe – co lepiej się sprawdzi?

Jak widać, wybór ogrodzenia to kwestia mocno indywidualna. Budując dom, aranżując otoczenie wokół, każdy będzie miał swoje priorytety i różne wizje. Kierując się powyższymi wskazówkami, na pewno nam będzie łatwiej ocenić czy wybierać ogrodzenia betonowe, czy jednak zdecydujemy się postawić płot z paneli.  

Niewątpliwie ogrodzenia z betonu będą idealnym rozwiązaniem na terenie przedsiębiorstwa, zakładów przemysłowych tam, gdzie znajduje się ciężki i kosztowny sprzęt. Będą stanowiły solidną barierę antywłamaniową. Ponadto mogą okazać się trafionym pomysłem dla tych, którzy skutecznie chcą się zasłonić przed sąsiadami i najbliższym otoczeniem. Ogrodzenie z paneli warto postawić, jeśli planujemy mieć wokół domu mnóstwo zieleni i roślin. Będą one wtedy lepiej doświetlone.  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień